ورود با اکانت
یا
نام کاربری (ایمیل)
کلمه عبور

سرمایه گذاری مبتنی بر سهام چیست؟

تامین مالی بر مقابل فروش سهام

این مدل عمده ترین و اقتصادی ترین روی تأمین سرمایه حمعی (crowdfunding) است. کاربرد این روش در تامین بودجه موردنیاز برای تحقق یک ایده، راه اندازی یک پروژه و یا کسب و کار است. در مقابل مشارکت کننده انتظار دارد تا درصدی از درآمد پروژه به وی تعلق گیرد.

در بیشتر موارد سرمایه گذاری تضمین نمی شود اما اگر کسب و کار متقاضی موفق بشود، مشارکت کننده پاداش مالی قابل توجهی دریافت خواهد کرد. به عبارتی،پرداخت کنندگان وجوه سهامدار کسب و کار می شوند. حقوقی که به مشارکت کنندگان در سرمایه گذاری داده می شود متنوع است؛ از حق رأی در مجمع عمومی گرفته تا دریافت سود سهام و یا فروش آن. در عین حال همانند صاحبان کسب و کار، برای مشارکت کنندگان نیز خطر شکست کسب و کار و متضرر شدن وجود دارد از آنجا که اجرای مدل مشارکت نیاز به صدور اوراق بهادار (سهام) دارد، این شیوه از تامین مالی جمعی پیچیده ترین و در عین حال کارآترین مدل شکل گیری سرمایه است. این مدل با همکاری فرابورس به منظور تبادل سهام پیاده سازی می شود.

سرمایه‌گذاری در برابر پاداش

در مدل مبتنی بر پاداش، فرد تامین کننده در قبال وجهی که پرداخت کرده از نوعی پاداش برخوردار می شود. این مدل برای استارت آپ هایی که عمدتاً در حوزه تولید محصولات خلاقانه فعالیت میکنند موضوعیت دارد و عمدتاً پاداش در حکم پیش خرید محصول است. گاهی این پاداش کاملا معنوی است مثلا اگر تامین مالی برای ساخت یک فیلم صورت گرفته باشد نام شخص در لیست تولیدکنندگان فیلم ذکر خواهد شد.

تامین مالی در مقابل کمک علاقمندان

در این روش مقادیر اندکی تحت عنوان اهدا (donation) برای پروژه جمع آموری میشود. گرچه این مدل برای پروژه های نرم افزاری غیر انتفاعی نیر معمول است ولی اغلب در پروژه های خیریه کاربرد دارد و مشارکت کنندگان هیچگونه انتظاری در قبال حمایت مالی ارائه شده ندارند. فرد اهدا کننده از عمل خود احساس رضایتمندی کسب می کند و برنامه ای را که از آن پشتیبانی کرده دارای سودمندی اجتماعی می داند. این مدل معمولا در تامین مالی نهادهای مدنی و خیریه ها استفاده می شود.

در کسب های بلند پروازانه سرمایه گذاری کنید!

به دنیایی از فرصت های سرمایه گذاری دسترسی پیدا کرده و در موفقیت آنها شریک گردید.
چگونه سرمایه گذاری کنم؟ شروع به سرمایه گذاری کنید

هوشمندانه برای کسب خود سرمایه جذب کنید!

با تعامل با جامعه مشتریان و سرمایه گذاران، براحتی برای استارت آپ خود تامین مالی نمایید.
چگونه جذب سرمایه انجام دهم؟ شروع به جذب سرمایه کنید