ورود با اکانت
یا
نام کاربری (ایمیل)
کلمه عبور

مراحل مختلف یک استارتاپ

بذرافشانی (Seed)

ایده های نوپا در دوره اولیه یک دوره خودگردانی را پشت سر خواهند گذاشت. در این دوره هسته اولیه ایده شکل گرفته و جهت تکامل آن اندک سرمایه مورد نیاز معمولاً توسط تیم استارتاپ و یا آشنایان و دوستان تامین می گردد. پس از تکامل ایده اولیه، نیاز به سرمایه بیشتر جهت توسعه آن و ایجاد نمونه اولیه است. در مرحله و در صورت متقاعدکننده بودن ایده ،سرمایه گذاران فرشته (Angel Investors) به شما کمک خواهند نمود. سرمایه گذاران فرشته اصطلاحی است که به سرمایه گذران با سطح سرمایه گذاری خرد و متوسط اطلاق می شود. آنها بر روی ایده ها و استارتاپ های نوپا سرمایه گذاری نموده و سرمایه اولیه مورد نیاز را در قالب وام و عمدتاً در ازای سهام به استارتاپ خواهند داد. در صورت تعیین مختصات ایده، تیم مناسب و تدوین طرح تجاری واقع بینانه،شانس بیشتری برای جذب سرمایه گذاران فرشته وجود خواهد داشت. به طور تجربی، سرمایه مورد نیاز استارتاپ ها در این مرحله 30 الی 80 میلیون تومان است.

سرمایه گذاری خظر پذیر (سری A)

پس از گذر موفقیت آمیز از مرحله بذر افشانی و شکل گیری استارتاپ، محصول یا سرویس مورد نظر آماده بوده و در حال ارائه به مشتریان است. ممکن است بازار مورد نظر در این مرحله به صورت پایلوت باشد و استارتاپ به سودآوری نرسیده باشد. اما بازخورهای حاصل از عرضه محصول، سودآوری و جریان نقدینگی مثبت را در آینده قابل پیش بینی نموده است. در مرحله جذب سرمایه گذاران خظر پذیر (VCs) جهت توسعه کسب و کار انجام می پذیرد. سرمایه گذاران خظر پذیر سازمان ها یا تیم هایی هستند که تجربه بیشتری در فعالیت های استارتاپی داشته و بر روی سبد مشخصی از این کسب و کارها سرمایه گذاری نموده اند. میزان سرمایه گذاری آنها به مراتب بیشتر از سرمایه گذاران فرشته بوده و مایلند در اداره کسب و کارهای استارتاپ نیز سهیم باشند. به طور تجربی، استارتاپ ها در مرحله سری A، سه الی پنج برابر مرحله بذرافشانی نیاز به سرمایه خواهند داشت.

سرمایه گذاری خظر پذیر (سری B و بالاتر)

در این مرحله محصول یا سرویس کامل شده و معمولا استارتاپ به سودآوری نیز رسیده است اما جهت توسعه بازار و کنار زدن رقبا و همچنین توسعه محصول و جذب مشتریان بیشتر نیاز به سرمایه گذاری بیشتر خواهد داشت. در این مرحله نیز سرمایه گذاران خظرپذیر در صورت متقاعد کنندگی استارتاپ به توسعه پذیری، می توانند با حمایت مالی و سرمایه گذاری مورد نیاز به توسعه کسب و کار استارتاپ ها کمک کنند. سرمایه مورد نیاز در این مرحله بیش از مراحل قبل خواهد بود. به همین ترتیب در مراحل بعدی امکان جذب سرمایه های بیشتر و عرضه عمومی سهام نیز امکان پذیر خواهد بود.

در نمودار زیر، خلاصه موارد ذکر شده جمع بندی شده است:

در کسب های بلند پروازانه سرمایه گذاری کنید!

به دنیایی از فرصت های سرمایه گذاری دسترسی پیدا کرده و در موفقیت آنها شریک گردید.
چگونه سرمایه گذاری کنم؟ شروع به سرمایه گذاری کنید

هوشمندانه برای کسب خود سرمایه جذب کنید!

با تعامل با جامعه مشتریان و سرمایه گذاران، براحتی برای استارت آپ خود تامین مالی نمایید.
چگونه جذب سرمایه انجام دهم؟ شروع به جذب سرمایه کنید